Don, kahve bitkilerinin düşmanıdır. Brezilya don mevsimi artık olaysız bir şekilde sona erdiğinde, kahve kavurma makineleri (ve içiciler), geçen yaz Brezilya’daki dondan bu yana yaşadığımız gökyüzündeki yüksek toptan satış fiyatlarında bir düşüş umuduyla rahat bir nefes alıyorlar. Şimdiye kadar bu gerçekleşmedi ve önümüzdeki birkaç hafta içinde Kahve, mevcut seviyelere uyacak şekilde fiyatları bile yükseltiyor olabilir.

Finans sektöründen spekülatörler, 2021 donundan sonra kıtlık beklentisiyle atladılar ve bu tek başına fiyatları daha da yükseltti.

Merak ediyorsanız, spekülatörler satın almak için sözleşme yaptıkları kahvenin sahipliğini asla almazlar, sözleşmenin vadesi gelmeden bir süre önce satarlar. Bu yıl başka bir don ve eğer bu olmazsa, önümüzdeki birkaç ay içinde bir kuraklık umuyorlardı.

Kötü hava koşullarına karşı savunmasız olan çiftçiler neden kahve yetiştiriyor? Genel olarak, yapmazlar, ancak hava olayları daha aşırı hale geldikçe, kaçınılması daha zordur. Ama bu başka bir hikaye…