30 kahve çiftliğinde gerçek dünya deneylerini içeren yeni bir çalışma, kahve meyvesi sağlığının ve üretiminin hem kuşların hem de arıların artan varlığıyla önemli ölçüde iyileştiğini buldu.

Araştırma, biyolojik çeşitliliği, bitki sağlığını ve potansiyel olarak üretici gelirlerini desteklemek için ormansızlaştırılmış monocrop sistemlerinin aksine, kahve yetiştiriciliğinde tarımsal ormancılık sistemlerini destekleme ihtiyacının altını çiziyor.

Kosta Rika merkezli uluslararası tarımsal araştırma ajansı CATIE ve Vermont Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yönetilen çalışma, kahve bitkilerinin kuşlar ve arılar birlikte çalışırken en sağlıklı çekirdekleri ve hacimleri ürettiğini, birincisinin haşere kontrolörleri ve ikincisinin tozlayıcılar olduğunu gösterdi.

Tanzanya’da 2014 yılında yapılan bir çalışmada benzer faydalar bulunmasına rağmen, araştırma ekibi bunun kuşların ve arıların birleşik çevresel faydalarının bireysel faydalarıyla nasıl karşılaştırıldığını araştıran ilk çalışmalardan biri olduğunu söyledi.